امروز: سه شنبه 25 مرداد 1401 - 17:30 تبلیغات

مهارت «هنر» نیست

تهران (پانا) - «مفهوم هنر» یکی از دستاوردهای مهم بشری است که بنا به اقتضای ماهوی آن، دائماً دستخوش تغییر بوده و هست. ‌امروزه برخلاف تعاریف چند دهه گذشته و متاخرین نه چندان دور، نقاش بودن، مجسمه‌ساز بودن، عکاس بودن و... یک «مهارت» است که از ترکیب استعداد و آموزش و تمرین به دست می‌آید و البته برای هر فرد می‌تواند امتیاز مهمی باشد. اما هنر موضوع دیگری است.

مثلث شوم اقتصاد ایران

بیستم مردادماه امسال، فعالان بازارسرمایه، دومین سالگرد شروع دوره افت بازار را تجربه کردند. بازارسرمایه در ایران، عموما گام‌های کوتاه، اما شتابدار رشد و سال‌های طولانی رکود را تجربه می‌کند و اینک پس از رشد پنج‌ماه اول سال ۹۹، دو سال است که درگیر جریان رکودی و سنگین شده است.

ارتباط صحیح بین آموزش، پرورش و سینمای کودک و نوجوان چگونه شکل می‌گیرد

اوضاع سینمای کودک در سال‌های اخیر را نباید سیاه و نه سفید دید این سینما گاهی آن‌قدر روشن و زلال است که حرکت و فعالیت آن بسیار روشن است و گاهی با مشکلات بسیاری همراه است که حتی عاجز در تولید فیلم است‌.

کودکان فلسطینی به کدامین گناه کشته می‌شوند؟

رژیم صهیونیستی که همیشه دست به جنایت و کشتار مردم مظلوم فلسطین برده است این بار در ایام سوگواری و عزاداری امام حسین(ع) با کشتار مردم مظلوم فلسطین در غزه بار دیگر بی‌رحمی و بی‌عدالتی خود را نشان داد.

بحران بانکی در خطر تشدید

صنعت بانکداری در ایران، یکی از واسطه‌‌‌های مالی مهم به شمار می‌‌‌آید که با سامان‌دهی مناسب منابع و مصارف می‌‌‌تواند، زمینه‌‌‌ رشد و شکوفایی اقتصاد را فراهم آورد. براساس اظهارات مقامات پولی کشور، بیش از ۸۰‌درصد تامین مالی در ایران به‌واسطه بانک‌ها صورت می‌‌‌پذیرد؛ بنابراین گردش صحیح و سریع منابع و مصارف، بیان‌کننده سلامتی نظام بانکی و کارآیی روش‌های اجرایی آن است. با توجه به نقشی که سیستم بانکی در تامین مالی تولید دارد، تامین و تجهیز منابع مالی، چگونگی منابع جذب‌شده و بازگشت مجدد آن‌ها از اهمیت ویژه‌‌‌ای برخوردار است.

تلویزیون روی مخ طرفداران فوتبال

عصر دیروز اولین بازی لیگ برتر که از قضا یکی از مهمترین بازی‌های آن بود از شبکه سه سیما پخش شد اما این دیدار به محلی برای بحث و جدل تلویزیون و دو تیم محبوب پایتخت تبدیل شده بود که بیانیه‌ای را به خاطر پرداخت نکردن حق پخش به نگارش درآورده ‌و اعلام کرده بودند که به‌دلیل حل‌نشدن این مشکلات اجازه تولید محتوا به‌جز پخش مستقیم بازی‌ها را نمی‌دهند.

رویای دور از دسترس

چهار سال از رسمی شدن ارز نیمایی در اقتصاد کشور ما می‌‌‌گذرد؛ در نتیجه اکنون، زمان مناسبی برای بررسی عملکرد ارز نیمایی از جنبه‌‌‌های مختلف اقتصادی است.

تاریخ گواه این وعده الهی است که «ظلم پایدار نمی‌ماند»

دفتر تاریخ را که ورق بزنیم، در لابه‌لای گرد و غبار حاصل از گذر عمر و آمدن و رفتن انسان‌ها بر این کره خاکی، همواره ظلم بوده و این داستان همیشه هست؛ اما چیزی که به کرات اتفاق افتاده این است که ظلم پایدار نمی‌ماند و پویش سراسری «به کدامین گناه»، مهر تأییدی بر این وعده الهی است‌.

سلام بر آنکه اهل قریه ها دفنش کردند

پس از روز عاشورا و شهادت مظلومانه امام حسین (ع) ویاران باوفایش در کربلا، عمر بن سعد که دستور داده بود سر همه شهدا بریده شود بر کشته‌های لشکر خودش نماز خواند و آنان را دفن کرد و سپس از کربلا به سمت کوفه راه افتاد.

بانکداری به سبک پانزی

در جمله‌‌‌ای منتسب به مایر امشل روچیلد (۱۸۱۲-۱۷۴۴) آمده است که «اگر بگذارید پول یک کشور را کنترل کنم، برایم اهمیتی ندارد، چه کسی قانون آن کشور را می‌‌‌نویسد.» هرچند از ذهن‌‌‌خوانی روچیلد در بادی امر ممکن است بانک‌مرکزی به‌عنوان ناشر انحصاری پول و متولی سیاست پولی در یک کشور به ذهن متبادر ‌‌‌شود؛ اما می‌‌‌توان این جمله را تا حدی به تمام بازیگران عرصه خلق پول تسری داد. یکی از مهم‌ترین بازیگران، بانک‌های تجاری هستند که نقش مهمی در فرآیند خلق پول و ایجاد نقدینگی در اقتصاد دارند.

پویش سراسری «به کدامین گناه؟»، فریاد آزادی‌خواهی است

رژیم صهیونیستی، نماد ظلم، بی‌عدالتی و شمر زمان در ایام عزاداری و سوگواری سالار شهیدان، بار دیگر و در مقابل چشم جهانیان ثابت کرد کار و هدفی جز به خاک و خون کشیدن مردم فلسطین ندارد و این در حالی است که تمام مجامع مدعی حقوق بشر سکوت کرده و پاسخی برای  ریختن ناحق خون این کودکان ندارند، پویش سراسری «به کدامین گناه؟»، فریاد آزادی‌خواهی همین کودکان است.

رسالت خبرنگاران در مدرسه عاشورا

عاشورا نه تنها مدرسه و مکتب برای تمام انسان‌های دنیا ‌بلکه بزرگ‌ترین دانشگاه جهان است که هر روز که خورشید بر ما می‌تابد درسی از آن را بر ما تجلی می‌کند، امروز درس رسالت پیام عاشورا از اولین ‌خبر‌نگاران تاریخ بشریت به ما خبرنگاران است و رسالت ما امروز آشکارتر از روز‌هایی است که پشت سر گذاشتیم.

همه عناوین بخش یادداشت